Тука си: Почетна » Архиви на тагови: легенди

Архиви на тагови: легенди

Џанлука Песото

Gianluca+Pessotto3

Џанлука Песото е роден 11ти август 1970 година. Кариерата ја започнува во Варезе 1989 година. Во Јувентус пристигнува 1995 година. Неговата природна позиција е централен дефанзивец, но лесно се вклопуваше и ... Повеќе »

Алесио Такинарди

Tacchinardi

Роден е на 22 јули 1975 година.Една од 50-те легенди чие име стои запишано на новиот стадион на Јувентус. Кариерата ја започнува во Аталанта 1992 ,каде по само 2 години ... Повеќе »

Антонио Конте

Пред Клаудио Маркизио да дојде, имаше уште еден голем играч од средината на теренот со бројот 8 во Торино. Неговото име е Антонио Конте. Откако пристигна во Јуве од Лече ... Повеќе »

Едгар Давидс

Едгар Давидс е холандски фудбалер кој играше на позицијата дефанзивен плејмејкер, т.е. помеѓу средниот ред и одбраната, а производ е на фудбалската школа на Ајакс. Давидс се карактеризира со фантастични технички ... Повеќе »

Гаетано Ширеа

Го започнуваме серијалот „Легенди“ со можеби најголемиот играч и спортсмен што го носел црно-белиот дрес. Се работи за Гаетано Ширеа (Gaetano Scirea). Во своите поминати 14 години во Јувентус (1974-1988) има освоено ... Повеќе »

Џани Ањели

Иако не е еден од легендарните фудбалери, Џани Ањели (Адвокатот) е фигура без која никако не би бил Јувентус тоа што е. Централна личност која со самата своја појава го ... Повеќе »

Оди на врвот
Close
Придружете ни се!
Станете дел од најголемото македонско црно-бело семејство!