Тука си: Почетна » За Јуве » Легенди

Категорија: Легенди

Киелини влезе во клубот 300 (видео)

Capture

Џорџо Киелини влезе во ‘клубот 300‘, фудбалери кои одиграле повеќе од 300 натпревари во дресот на ‘Старата Дама’. Синоќа на церемонијата за овој настан која се одржа во музејот на ... Повеќе »

Алесандро Дел Пиеро се сеќава … пред 20 години

News-650(16)

По повод 20 годишнината од првиот гол во дресот на Јувентус во Серија А, Алесандро Дел Пиеро денеска на социјалните мрежи направи ретроспектива на настаните од 19 Септември 1993 година ... Повеќе »

Честитката на Дел Пиеро до Буфон

Capture

Почитуван Џиџи, само неколку зборови(невообичаено во јавност …) за прославата на една голема цел која ја постигнуваш вечерва: 136 настапи за Италија, изедначувајќи го рекордот на нашиот пријател Фабио Канаваро ... Повеќе »

Два натпревари од рекордот, три натпревари од историја. Џиџи Буфон!

1052443_475297859225563_1408894633_o

Легендарниот голман и капитен на Јуве и италијанската репрезентација Џиџи Буфон го делат само два натпревари од изедначување на рекордот од 136 настапи за италијанската репрезентација кој е во сопственост ... Повеќе »

Џанлука Песото

Gianluca+Pessotto3

Џанлука Песото е роден 11ти август 1970 година. Кариерата ја започнува во Варезе 1989 година. Во Јувентус пристигнува 1995 година. Неговата природна позиција е централен дефанзивец, но лесно се вклопуваше и ... Повеќе »

Алесио Такинарди

Tacchinardi

Роден е на 22 јули 1975 година.Една од 50-те легенди чие име стои запишано на новиот стадион на Јувентус. Кариерата ја започнува во Аталанта 1992 ,каде по само 2 години ... Повеќе »

Антонио Конте

Пред Клаудио Маркизио да дојде, имаше уште еден голем играч од средината на теренот со бројот 8 во Торино. Неговото име е Антонио Конте. Откако пристигна во Јуве од Лече ... Повеќе »

Едгар Давидс

Едгар Давидс е холандски фудбалер кој играше на позицијата дефанзивен плејмејкер, т.е. помеѓу средниот ред и одбраната, а производ е на фудбалската школа на Ајакс. Давидс се карактеризира со фантастични технички ... Повеќе »

Гаетано Ширеа

Го започнуваме серијалот „Легенди“ со можеби најголемиот играч и спортсмен што го носел црно-белиот дрес. Се работи за Гаетано Ширеа (Gaetano Scirea). Во своите поминати 14 години во Јувентус (1974-1988) има освоено ... Повеќе »

Џани Ањели

Иако не е еден од легендарните фудбалери, Џани Ањели (Адвокатот) е фигура без која никако не би бил Јувентус тоа што е. Централна личност која со самата своја појава го ... Повеќе »

Оди на врвот
Close
Придружете ни се!
Станете дел од најголемото македонско црно-бело семејство!