Тука си: Почетна » За Јуве

Категорија: За Јуве

Киелини влезе во клубот 300 (видео)

Capture

Џорџо Киелини влезе во ‘клубот 300‘, фудбалери кои одиграле повеќе од 300 натпревари во дресот на ‘Старата Дама’. Синоќа на церемонијата за овој настан која се одржа во музејот на ... Повеќе »

Алесандро Дел Пиеро се сеќава … пред 20 години

News-650(16)

По повод 20 годишнината од првиот гол во дресот на Јувентус во Серија А, Алесандро Дел Пиеро денеска на социјалните мрежи направи ретроспектива на настаните од 19 Септември 1993 година ... Повеќе »

Честитката на Дел Пиеро до Буфон

Capture

Почитуван Џиџи, само неколку зборови(невообичаено во јавност …) за прославата на една голема цел која ја постигнуваш вечерва: 136 настапи за Италија, изедначувајќи го рекордот на нашиот пријател Фабио Канаваро ... Повеќе »

Два натпревари од рекордот, три натпревари од историја. Џиџи Буфон!

1052443_475297859225563_1408894633_o

Легендарниот голман и капитен на Јуве и италијанската репрезентација Џиџи Буфон го делат само два натпревари од изедначување на рекордот од 136 настапи за италијанската репрезентација кој е во сопственост ... Повеќе »

Свечено отворен “Legends Club” на Јувентус Арената

a723d399-4e2a-4fab-a525-c00903c238cb

Во Саботата пред почетокот на натпреварот против Лацио беше свеченото отворање на “Legends club”, сместен на западната трибина на Јувентус Арената. Наменет за оние со префинет вкус кои сакаат малку ... Повеќе »

Охриѓани масовно ја започнаа новата сезона.

1

Во Охрид на големо започна новата сезона во Серија А. Фановите на Јувентус со голем ентузијазам ја дочекаа новата сезона во калчото и со одлична организација ги следат натпреварите во ... Повеќе »

Да не се заборави – Хејсел 29.05.1985

heysel490ai

Денес се навршуваат 28 години по несреќата на Хејсел стадионот, каде 39 фудбалски навивачи ги загубија животите. На 29. мај 1985 година се случи една од најголемите трагедии, на финалето ... Повеќе »

Џанлука Песото

Gianluca+Pessotto3

Џанлука Песото е роден 11ти август 1970 година. Кариерата ја започнува во Варезе 1989 година. Во Јувентус пристигнува 1995 година. Неговата природна позиција е централен дефанзивец, но лесно се вклопуваше и ... Повеќе »

Алесио Такинарди

Tacchinardi

Роден е на 22 јули 1975 година.Една од 50-те легенди чие име стои запишано на новиот стадион на Јувентус. Кариерата ја започнува во Аталанта 1992 ,каде по само 2 години ... Повеќе »

Антонио Конте

Пред Клаудио Маркизио да дојде, имаше уште еден голем играч од средината на теренот со бројот 8 во Торино. Неговото име е Антонио Конте. Откако пристигна во Јуве од Лече ... Повеќе »

Оди на врвот
Close
Придружете ни се!
Станете дел од најголемото македонско црно-бело семејство!